W odróżnieniu od dotychczasowych, istniejących od lat systemów gam takich autorów jak Carl Flesch, Jan Hrimaly, Zdzisław Jahnke, czy Eugenia Umińska, studium niniejsze priorytetowo traktuje ćwiczenie gam dwuoktawowych na jednej strunie oraz dwudźwięków w obrębie jednej oktawy na parze strun. Metoda ta ma na celu opanowanie gryfu w każdym jego rejestrze.
Palcowanie, choć bardzo odmienne, jest zupełnie nieskomplikowane i nawet przeciętnie uzdolniony uczeń może je opanować w krótkim czasie.
I tak dla ośmiu gam zaczynających się od pustej struny grający tylko trzy razy zmienia pozycję, palcując: 0.1.2.3 - 1.2.3 - 1.2.3 - 1.2.3.4.4, a dla gam zaczynających się od 1 palca - cztery razy: 1.2 - 1.2 - 1.2.3 - 1.2.3 - 1.2.3.4.4. To samo dotyczy trójdźwięków i rozłożonych tercji. Impulsywne palcowanie dwudźwięków, polegające na jednoczesnych zmianach pozycji i smyczka i sprawia, że wszystko staje się klarowne i łatwe.
Dla początkujących skrzypków najbardziej wskazaną byłaby kolejność E-e, A-a, D-a, G-g, a po upływie jakiegoś czasu F-f, B-b, Es-dis, As-gis, Fis-fis, H-h, C-c, Des-cis. Ewenementem w stosunku do innych edycji jest włączenie do dwudźwiękowych gam kwart i kwint, konsonansów bardzo często używanych przez kompozytorów w ich utworach. Interwały te, sprawiają nam - skrzypkom niemal zawsze dużo intonacyjnych "zgryzot", ponieważ nie lubimy ich ćwiczyć, grając gamy.
W rozdziałach następnych można znaleźć gamy trzy - i czterooktawowe, proponujące odmienną aplikaturę i układ. System ten starałem się ułożyć jak najczytelniej dla grającego, aby mógł znaleźć tu niezbędny materiał do ćwiczenia gam.
Serdecznie zachęcam wszystkich uczących, aby starali się zaszczepić u swoich podopiecznych sympatię do gam, traktując je jako przyjemne utwory. Może należałoby ćwiczyć je nie tylko pod względem biegłości technicznej, czy precyzji intonacyjnej. Uważam, ze można wykorzystać wrażliwość grającego na charaktery istniejące w muzyce "żywej" prosząc go o zagranie gamy na przykład bohatersko, czy melancholijnie, a innym razem z zadumą lub tajemniczo czy radośnie. Służyć to by mogło "odmechanizowaniu" gam, a co za tym idzie, łączyłoby się z większą przyjemnością w ich ćwiczeniu. [Sławomir Tomasik]
Wydawca: Twoje Zdrowie
ISBN: 9788392012184
Oprawa: miękka
Liczba stron: 76
Format: 210 x 295 mm